„Akcja więź” – 19/02/18

Galeria

W tej galerii znajduje się 14 zdjęć.

„Akcja więź” to cykliczny program spotkań ze Świadkami Historii i młodzieżą z Warszawy, organizowany przez Marię Reif z Fundacji ART oraz Muzeum Więzienia Pawiak. Każde spotkanie to wykład i rozmowa z kombatantem (niekoniecznie byłym więźniem Pawiaka) oraz przede wszystkim nawiązanie … Czytaj dalej

Spotkanie z Autorami wystawy „Historia i zagłada Żydów bocheńskich. Żyli wśród nas… Getto w Bochni”

Szanowni Państwo,

Wczoraj, o godzinie 14:00, odbyło się w naszej placówce spotkanie z autorami wystawy „Historia i zagłada Żydów bocheńskich. Żyli wśród nas… Getto w Bochni”, która do 28 lutego br. jest prezentowana w Muzeum Więzienia Pawiak. Przybyli na nie, między innymi, liczni członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz przedstawiciele władz Miasta Bochni i Powiatu Bocheńskiego. Po powitaniu zebranych gości przez Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joannę Gierczyńską odbyła się prelekcja jednego z Autorów wystawy, p. Stanisława Kobieli. Przybliżył on zebranym historię społeczności żydowskiej w mieście nad Rabą. Po prelekcji głos zabrali: Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński oraz Dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek. Zwieńczeniem spotkania było wręczenie pamiątkowych medali osobom współpracującym z naszą placówką: Burmistrzowi Stefanowi Kolawińskiemu oraz Panom: Stanisławowi Kobieli i Stanisławowi Mrozowi ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Po spotkaniu przybyli goście mogli zwiedzić ekspozycję Muzeum Więzienia Pawiak. Poniżej – kilka fotografii z wczorajszego spotkania:

mde

 

Czytaj dalej

Wernisaż wystawy o pawiackim personelu medycznym w Bochni

W ostatni wtorek 6 lutego br. odbył się w Domu Bochniaków w Bochni wernisaż wystawy „Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944”. Jest to kolejne miejsce prezentacji ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przypomnijmy, wcześniej wystawa opowiadająca o heroicznej postawie pawiackiej służby zdrowia, była eksponowana przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Zielonki w Zielonce oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. W mieście nad Rabą ekspozycja o personelu medycznym z Pawiaka została udostępniona przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W ramach wernisażu zebrani w Domu Bochniaków goście mogli, poza obejrzeniem wystawy, także wysłuchać prelekcji Adiunkta Roberta Hasselbuscha dotyczącej okoliczności powstania ekspozycji i charakterystyki prezentowanej na niej tematyki. Poniżej kilka zdjęć z uroczystości otwarcia wystawy w Bochni. Na zakończenie dziękujemy naszym bocheńskim partnerom za pomoc i zaangażowanie przy realizacji tego projektu.

Fot. Stanisław Mróz, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Czytaj dalej